Vysvětlení 1465 - xkcdFon 2

Dnešní strip víceméně navazuje na květnový 1363 - xkcdFon a představuje nový model xkcdFonu. Stejně jako minule jsou inzerované funkce a vlastnosti přinejmenším podivné.

MaxHD: více než 350 pixelů na displej - pravděpodobně si dělá legraci z nejrůznějších quad HD, HD, full HD a dalších rozlišení, kterými se výrobci zařízení s displeji často ohánějí. 350 pixelů na displej by samozřejmě bylo absurdně nízké rozlišení - při běžných rozměrech displeje by každý pixel byl velký zhruba půl centimetru. Označení MaxHD by nicméně mohlo v některých zákaznících navodit dojem, že se ve skutečnosti jedná o lepší rozlišení, než jaká je realita. Dnešní full HD displeje mají přes dva miliony pixelů (samozřejmě bez ohledu na to, zda se jedná o obří nástěnnou televizi, nebo pětipalcový displej mobilu - liší se jen fyzická velikost oněch pixelů).

Trvale zapnutý reproduktor - pravděpodobně narážka na telefony, vybavené funkcí trvale zapnutého mikrofonu. Takovým telefonům můžete udílet hlasové příkazy, aniž byste je museli jakkoliv aktivovat. Trvale zapnutý reproduktor je pochopitelně poněkud nesmyslná funkce.

Snižovač krevního tlaku - dnešní telefony začínají být stále častěji vybavovány nejrůznějšími senzory, monitorujícími zdravotní stav uživatele. Čidlo pro měření krevního tlaku by jistě bylo relativně přínosné. Snižovač krevního tlaku patrně také, jen je otázka, jak by přesně měl fungovat. S ohledem na jeho vzhled na obrázku se ale nabízí možnost, že by majiteli telefonu způsobil krvácení, které technicky vzato krevní tlak snižuje...

Kryt s automatickým natáčením - automatické natáčení displeje (respektive samozřejmě obrazu na něm) v závislosti na aktuální orientaci zařízení je celkem standardní funkce většiny dnešních telefonů. Kryt je ovšem pevnou součástí telefonu, takže by spíše bylo pozoruhodné vytvořit takové zařízení, jehož kryt by "funkcí automatického natáčení" vybaven nebyl...

Vroubkovaný - takřka jistě narážka na vroubkované kondomy, které by měly zvyšovat požitek ze sexu. K čemu je taková věc dobrá u telefonu, to raději ponecháme na každém ze čtenářů.

Vodotěsný (pouze vnitřek) - i vodotěsnost je dnes poměrně běžnou funkcí řady mobilních telefonů. Poznámka "pouze vnitřek" nicméně naznačuje, že v tomto případě jde opět o poněkud svéráznou alternativu, která pravděpodobně nijak nezabraňuje vniknutí vody do přístroje, ale následně ji bezpečně udrží uvnitř.

Dohledatelný na Google - ačkoliv s naprosto většinou dnešních mobilních telefonů můžete vyhledávat na Google (nebo kdekoliv jinde na internetu), informace o tom, že je na Google dohledatelný samotný telefon, je poměrně k ničemu. Koneckonců by asi dalo poměrně hodně práce najít telefon, který na Google dohledatelný není.

Dotýká se vaší tváře - každý telefon se během hovoru dotýká vaší tváře, takže užitečnost zdůraznění takové vlastnosti je poměrně sporná.

Ztratíte-li ho, pláče - původní xkcdFon křičel, pokud uživateli vypadl z ruky. Tato funkce xkcdFonu 2 je přece jen poněkud užitečnější, nicméně i tak poměrně svérázná, jakkoliv jsou samozřejmě dnes služby pro vyhledání ztraceného telefonu vcelku standardní záležitostí.

Zásuvka na brouky - není zcela jasné, jak tato součást výbavy xkcdFonu 2 vlastně funguje (a proč). Na pohled se jedná o víceméně klasický slot na SD kartu nebo SIM kartu, ale zda text naráží na skutečnost, že do těchto slotů občas napadá kdejaké smetí, nebo by se mělo skutečně jednat o prostor, určený amatérským entomologům, to není možné posoudit.

Otvor na mince - opět na první pohled zdánlivě standardní systémový konektor, nicméně podle popisu se jedná o otvor pro vkládání mincí. Zda by měl suplovat peněženku na drobné, nebo je do telefonu mince potřeba vhazovat pro zajištění funkčnosti, se nedá dost dobře odhadnout.

Scroll lock - klávesa Scroll lock je na počítačových klávesnicích už dlouhou dobu jednou z nejzbytečnějších kláves vůbec. Existují dokonce lidé, kteří tuto klávesu výslovně nenávidí a ze svých klávesnic ji odstraňují, kteří si říkají "scroll lock haters". Smysluplnost vybavení telefonu právě klávesou Scroll lock je proto přinejmenším pochybná, obzvlášť když dle obrázku neobsahuje žádnou jinou hardwarovou klávesu.

Systém od Stackoverflow - stránky Stack Overflow jsou velkým diskusním fórem pro programátory, kam je možné se obrátit s takřka libovolným problémem. Zda tento bod naráží na skutečnost, že s pomocí Stack Overflow lze vyřešit takřka jakýkoliv programátorský problém, nebo zda má jít o ironické vyjádření toho, že je systém xkcdFonu 2 složený výhradně z příkladů, posbíraných na Stack Overflow, to opět nelze posoudit.

3D materiál - výrobci telefonů velice často a rádi upozorňují na neobvyklé či luxusní materiály, ze kterých jsou jejich zařízení vyrobena. Upozorňovat na to, že se jedná o 3D materiál, je nicméně poněkud zbytečné, protože všechny materiály jsou 3D.

Psí čidlo - další z pozoruhodných funkcí xkcdFonu 2. Není ovšem jasné, zda se jedná o čidlo, které detekuje blízkost psů (což by alespoň teoreticky mohlo být pro někoho užitečné), nebo o čidlo, které naopak nějakým způsobem přitahuje jejich pozornost.

Odhadovač zdravotního stavu s podporou Fitbit - společnost Fitbit se věnuje výrobě a prodeji poměrně populárních fitness elektronických zařízení. Jejich podpora v telefonu by proto mohla být zajímavá, nebýt skutečnosti, že telefon z jejich hodnot evidentně zdravotní stav uživatele pouze odhaduje.

Nastavitelný objem a hustota - ačkoliv změnit objem či hustotu mobilního telefonu by bylo čistě teoreticky možné (změna objemu by mohla probíhat například nafouknutím nebo naopak vyfouknutím některé jeho části a změna hustoty například přidáním či odebráním závaží), nabízí se otázka, k čemu by něco takového mělo být dobré.

V mouseover textu se pak ještě dozvídáme, že telefon je možno vyprat v pračce, i když pouze jednou. Jinými slovy se nejedná o nijak převratnou věc, podobnou funkcí technicky vzato disponuje valná většina současných telefonů...