Vysvětlení 1297 - Oortovo mračno

Dnešní comics je velmi tematický - zatímco sledujeme pozoruhodné dění kolem komety ISON, která zdánlivě zanikla v blízkosti Slunce, aby posléze takříkajíc vstala z mrtvých, nabízí nám Randall alternativní teorii o tom, co průletům komet kolem Slunce předchází.

Oortovo mračno je předpokládaný kulovitý útvar, který v průměrné vzdálenosti zhruba 50 tisíc astronomických jednotek (1 AU odpovídá zhruba 150 000 000 kilometrů, tedy vzdálenosti mezi Zemí a Sluncem) obklopuje Sluneční soustavu, respektive Slunce. Ten je tvořen (dle odhadů) zhruba miliardou různě velkých, ale obecně drobnějších těles, z nichž některé jsou čas od času vychýleny ze své pozice a vydají se na cestu směrem ke Slunci, abychom je posléze (čímž je myšleno "po mnoha tisících až milionech let") pozorovali v podobě komet. Právě takovou situaci comics zachycuje. Protože však při průletu komety kolem Slunce dochází k rapidnímu odpařování primárně ledového materiálu, kterým je její jádro tvořeno (a vzniká tak onen charakteristický ohon, vždy směřující na opačnou stranu od Slunce), pokud se někdy kometa do Oortova mračna vrátí (některé začnou obíhat s pravidelnou periodou kolem Slunce, jiné absolvují pouze jediný průlet, aby posléze zmizely do hlubin vesmíru), rozhodně ztratí nezanedbatelnou část svého původního objemu a obecně na tom nebude úplně nejlépe - právě tak, jak vidíme v posledním panelu comicsu.

Mouseover text možná odkazuje na skutečnost, že některé komety při průletu v blízkosti Slunce zcela zanikají (jako se to včera málem stalo právě kometě ISON).