Vysvětlení 1636 - Platforma xkcd

V dnešním stripu nám Randall dává nahlédnout do interního složení platformy, na které celé xkcd funguje. Je-li pravdivý, nezbývá než smeknout.

EBNF/CSS - EBNF, neboli Extended Backus-Naur Form, je syntaxe pro zápis tzv. bezkontextové gramatiky. CSS neboli Cascading Style Sheets jsou pak základem snad každého moderního webu a jedná se víceméně o šablony, které určují vzhled stránek. Spojení EBNF a CSS naznačuje, že xkcd používá CSS s velice nestandardní syntaxí.

Nefunkční Java applet - Java applety na internetových stránkách obsluhují některé pokročilejší funkce. Nefunkčnost či jiné problémy jsou pak stále častěji jejich výchozím stavem ;-) Internetové prohlížeče navíc postupně od podpory Javy upouštějí a krátce před zveřejněním tohoto stripu oznámila i společnost Oracle, která Javu vyvíjí, že se chystá podporu Java appletů ukončit.

Mirror Archive.org - Mirror, česky též "zrcadlo", je přesná kopie nějakých dat, v tomto případě internetových stránek archive.org. Stránky archive.org se snaží archivovat veškerý obsah celého internetu, takže jejich mirror by byl opravdu velice rozsáhlý.

HYPERCARD.JS - HyperCard je víceméně jakýmsi předchůdcem webových stránek, se kterým přišla koncem osmdesátých let společnost Apple. Koncovka .JS naznačuje, že tato konkrétní verze je navíc napsána v JavaScriptu.

QBasic on Rails - Narážka na slavný QBasic, verzi programovacího jazyka BASIC (známého z osmibitů), která bývala kdysi součástí MS-DOSu (pamatujete na GORILLA.BAS?). Původní QBasic už na dnešních počítačích nefunguje, i když existují aktualizované implementace, které fungují i na moderních systémech. Ruby on Rails je pak webový aplikační framework, který je postavený na moderním jazyce Ruby. Spojení obojího naznačuje, že by se mělo jednat o obdobný framework, ovšem postavený na QBasicu.

[Blokováno AdBlockem] - AdBlock asi není třeba představovat - jedná se o doplněk do internetových prohlížečů, který blokuje reklamy a reklamní kód. Proč blokuje i prvek, který je součástí platformy xkcd, na to odpovědět neumíme.

MongoDB/Excel - MongoDB je moderní databázový systém. Excel je pak samozřejmě známý tabulkový procesor od Microsoftu, který se bohužel někdy jako databáze také používá. Spojení obojího je pochopitelně poněkud svérázné.

Cosi, co prostě funguje, takže se nikdo na nic neptá - Velmi důležitý prvek prakticky jakéhokoliv softwaru. Některý software je v podstatě tvořen pouze takovýmito prvky.

Třikrát zanestovaný Docker - Docker je softwarový kontejner, který umožňuje (s jistými omezeními) běh jednoho operačního systému v rámci operačního systému jiného. Natřikrát zanestovaný (vnořený) Docker by v zásadě znamenal, že máme co do činění s minimálně čtyřmi operačními systémy - pod prvním operačním systémem běží prostřednictvím Dockeru operační systém druhý, ve kterém běží prostřednictvím Dockeru systém třetí a v něm opět prostřednictvím Dockeru systém čtvrtý. O efektivitě takového řešení se asi nemusíme příliš rozepisovat...

Paravirtual Boy - Narážka na neúspěšnou herní konzoli společnosti Nintendo využívající virtuální reality. Technologická omezení ale celý projekt odsoudila k rychlému zániku. Paravirtualizace je pak forma virtualizace operačního systému (tzn. jeho běhu v rámci jiného operačního systému).

Rychle píšící vývojář - V podstatě taktéž prakticky nezbytný prvek valné většiny software ;-) Zmíněný vývojář by nicméně musel být schopen psát opravdu VELMI rychle.

Starší verze našeho software - viz položka "Cosi, co prostě funguje, takže se nikdo na nic neptá".

Tajemná síťová hrůza - Další víceméně nezbytný prvek většiny software, který je provozován v rámci místní či internetové sítě.

Server Microsoft Bob - Microsoft Bob je nechvalně známý pokus společnosti Microsoft z přibližně poloviny devadesátých let o vytvoření počítačového rozhraní, které by bylo přístupné naprosto každému. Tvořil ho virtuální dům s různými místnostmi, v nichž bylo možné počítač obsluhovat prostřednictvím standardních předmětů z domácnosti - například kliknutím na tužku se spustil textový editor. Vyskytovaly se v něm také kreslené postavičky, poskytující nápovědu, které Microsoft později využíval třeba v některých verzích Office. Microsoft Bob samozřejmě nikdy neexistoval v serverové verzi.

Obří procesor, který kdosi postavil v Minecraftu - Minecraft je počítačová hra, ve které hráč může postavit prostřednictvím poměrně primitivních prvků prakticky cokoliv. Celá řada hráčů se pustila do vskutku gigantických projektů, mezi něž patří například primitivní procesor (samozřejmě absurdně pomalý). Ovšem hranice toho, co hráči v Minecraftu dokáží vytvořit, se stále posouvají...

Mouseover text si pak dělá legraci ze stránek, které vyžadují specifické verze nějakých doplňků, aby nakonec stejně příliš nefungovaly.